?

Log in

No account? Create an account
чб

Блоґ Василя Бабича

Націонал-лібералізм та еволюція

Previous Entry Share Next Entry
Перемога консерваторського "антимайдану": думки і висновки на майбутнє
vasyl_babych

Я студент п'ятого курсу НМАУ ім. П.І. Чайковського, (Консерваторія). Два роки тому, я та мій друг (ще зі шкільних років) Арсен Яковенко піднімали (у вигляді кампанії зі збору підписів) питання українізації лекцій в нашому виші. Робилося це (сам збір підписів) непублічно, тобто, тільки те, що давав інтернет і особисто "від людини до людини". Було тоді щось під 10% від усіх студентів, що підписали ту заяву, або ж 114 підписів. Практичних наслідків ця заява майже не дала, лекції переважно так і йдуть російською. Щоправда, завдяки заяві виникла і почала розвиватися наша група в контакті ("Українська НМАУ"), наразі там біля 1100 учасників, і здебільшого це саме колишні та нинішні студенти НМАУ. Тобто, по-суті, виникла переважно україномовна група нашого вишу.

Тепер декілька слів щодо самої публіки в Академії. Безумовно, я узагальнюю, роблю таку-собі усереднену картину, яка безумовно є суб'єктивною, але яка теж має право на існування.

Ректор. Рожок Володимир Іванович. Член партії регіонів, заява про вихід на сайті НМАУ оприлюднена 25-го лютого 2014, в самій заяві (і зі слів самого Рожка) вона написана 10-го. Мені Рожок запам'ятався найбільше таким випадком: на "день народної єдності" (російського народу) Рожок виступав з промовою перед концертом в великому залі Академії, це був захід російського посольства. І сказав таку думку, суть якої зводилася до того, що "Консерваторія була заснована 100 років тому, на півдні Росії, в Малоросії" (фраза була російською мовою). Я спочатку було подумав, що це було зроблено для російської публіки. Тобто, принизливо, гидко - але в цьому хоч якась логіка поведінки присутня. Але наступного дня знову був концерт - і ця фраза була повторена (!) мало не дослівно, причому, це вже був захід для західних меценатів, там виступав якийсь нащадок відомого меценатського роду, Мішель Терещенко, здається. Тобто, пан Ректор, схоже, щиро вважає цю фразу про "Малоросію..." не просто допустимою, а ще й настільки розумною, що вона варта тиражування.

Також мені дуже не подобається загальний жахливий стан приміщення Академії (причому, він був таким і до революційних подій). Наприклад, такий випадок: років два тому, на лекції з "охорони безпеки та життєдіяльності" мені прямо на лекції на голову впав шматок штукатурки... Моя точка зору - такі приміщення експлуатувати не можна, їх необхідно опечатувати до усунення проблеми... Ну, але щодо фізичного стану Академії у керівництва завжди є відмазка - "нема грошей". Чесно кажучи, не вірю. До речі, щодо питання грошей: пан ректор арґументував своє членство в ПР "бажанням зберегти будівлю Академії". І отут в мене питання: що ж дало "будівлі Академії" перебування Рожка в партії, і що особливо цікаво - у виборчому списку ПР до Верховної Ради на виборах 2012 року (№176 у списку, заява про "відмову балотуватися", увага, від четвертого березня 2014 року), партії, почесний лідер якої - розшукуваний правоохоронними органами та міжнародною спільнотою Янукович? Стан Академії - жахливий. Звісно, це моя суб'єктивна думка, але, думаю, знайдеться чимало людей, що погодяться з нею. Я вже не кажу про те, що є взагалі така річ, як мораль: якщо твоя партія (в якої й ідеологія, до-речі, малоросійська, з 2-ою держ. російською мовою, наприклад), так от, якщо твоя партія дійшла до того, що вбиває протестувальників, громадян - вийди з неї, відмежуйся!
голосування по Рожку
Загалом, я би всю публіку в Академії в плані політики/поглядів поділив на три великі категорії: більшість, якій однаково, проукраїнська меншість, і група ідейних про-совкових/про-російськи налаштованих.

Пояснюю: мені на лекціях, наприклад, без всякої іронії розповідають, що "ми всі належимо до єдиної російської культури" ("Мы все принадлежим к единой русской культуре", мовою оригіналу). Або коли викладач прямо на лекції каже, що "завоювала право читати російською" ("лекцію", в оригіналі фраза російською мовою). Або коли від мого друга вимагають відповідати на екзамені російською...

Студентське самоврядування в вузі глибоко фіктивне. Це, звісно, моя особиста точка зору. Я до них (студради) звертався по допомогу з приводу тої заяви щодо захисту права студентів на отримання освіти державною мовою, і підтримки не отримав, наприклад.

Під кінець повалення режиму Януковича в групі ("Українська НМАУ") все частіше стали звучати пропозиції від її учасників (до речі, саме від учасників, а не адміністраторів) щодо усунення Рожка. Студентів надихнув також і приклад медиків, які свого ректора таки зняли. Ми провели опитування, де стало очевидним, що більшість учасників - за зняття. Причому, спочатку відсотки були навіть більшими, лиш підкінець відсоток пртивників зняття Рожка зріс - припускаю, через контр-агітацію, про це - нижче.

Було прийнято рішення про проведення пікетування Академії з вимогою усунення Рожка, запровадження студентського самоврядування та відкритого, публічного, прозорого обранння нового ректора за участі студентів.

Проти нас, на нашу думку, була запущена інформаційна кампанія, буцімто ми підтримуємо іншу людину на нового Ректора (конкретно - Євгенію Басалаєву). Справа тут в тім, що пані Басалаєва виграла судові процеси проти пана Рожка (щодо її незаконного, за рішенням цих судів, звільнення з Академії), і  погодилася надати нам ці судові рішення. В той же час, як стало очевидно, що більшість студентів та й викладачів проти її кандидатури, а дехто навіть її звільнення вважає правильним кроком.

Окрім того, пан Рожок швидко показав, що він всіляко підтримує нову владу. На його боці виступив депутат від УДАРу Чернега. На моє питання, "чи підтримує УДАР люстрацію?", пан Чернага відповів, щось накшталт "це є в нашій програмі". Отож-бо й воно, що в програмі...  А практика, шановний, що на практиці? На практиці, значить - підтримуємо регіоналів? Один із учасників цих подій щодо ролі Чернеги і УДАРу навіть написав отаку-от заяву...

Що ж, власне, відбулося:

1) Зібралася студенти, що підтримали наш захід. Десь зо 25 осіб. Зібрався й "антимайдан", десь такої ж к-сті студентів, а також деякі педагоги. Окремі з них поводилися вкрай агресивно, та ображали, зокрема, й мене.
2) Після переговорів, (з нашого боку, в них брав участь Олег Куявський, представник "Самооборони Майдану") всі бажаючі перейшли до малого залу Академії.
3) Відбулися виступи сторін. З їхнього боку - ректор Рожок, депутат-"УДАР"-ник Чернега, деякі педагоги, "офіційна" студрада. З нашого - я, Арсен Яковенко, представник від "Самооборони" Куявський, та ще декілька студентів та студенток. До слова, їхня публіка навіть просто заважала мені виступати, а моє слово постійно переносилося.
4) Окрім люстраційних вимог, наші студенти озвучили і нагальні проблеми, в першу чергу, щодо гуртожитку: наприклад, чому там проживають чужі люди, тощо.

Власне, оце і все.

По-суті, Академія-Консерваторія є своєрідним "заповідником", аналогів (серед навчальних закладів Києва, принаймні), здається, нема. А ці збори, що тривали мало не чотири (!) години - це по-суті той самий процес, який ця країна в цілому пережила років так 25 тому: це гласність, "перебудова".

Ідеологічно, як мені здається, ми все зробили правильно. Тактично - із серйозними помилками. Але я вважаю, краще діяти, ніж мовчати, а досвід приходить з практики. Практики у нас не було. Будувати студентське самоврядування в період Януковича-Рожка в нашому виші - це з галузі фантастики. Навіть по нашій цілком миролюбній мовній заяві чимало студентів намагалися "відкликати" свої підписи - очевидно ж , через тиск... В таких умовах - не до "самоврядування"...

Матеріали по темі:

Наша група "Українська НМАУ": "в контакті"/фейсбуку (Фейсбук - дзеркало, і недавно створений, основній групі зо два роки вже).
Заява Рожка про вихід з ПР та агітматеріал за нього - оф. сторінка Академії.
Стаття на ukrinform.ua.
Стаття "Революція в Консерваторії". Тут два зауваження фактологічного плану: я, Василь Бабич, не є "учасником ВО "Свобода", як сказано в цій статті, і депутата від УДАРу звати Чернега, а не "Мочков", як у статті.
Позиція Олени Корчової, викладачки кафедри історії зарубіжної музики.

P.S. Ні про що не шкодую.