Маю настрій поговорити трохи про вікіпедію, викласти свої думки.
Для початку, трохи статистики: В цілому у всіх проектах Вікімедії маю 10 170 правок. З них:
україномовна вікіпедія - 4118
вікіпедія клясичним правописом білоруської - 4060
російськомовна вікіпедія - 531
вікісховище (завантаження файлів) - 484
англомовна вікі - 342
німецькомовна - 114
далі - менше. :-)
Маю вибрані статті: про перемогу партії на Тернопільщині у 2009 (українською), про саму партію (білоруською, клясичним правописом). Також маю добру статтю про відомого відморозка - теж білоруською, теж клясичним правописом.
Також я є співзасновником Вікімедії Україна. На фото справа я - крайній справа :-) Вікімедіа Ураїна заснували у травні, але вже у вересні я написав заяву про вихід, через чвари в організації.
Вікіпедія дозволяє людині писати статті і при цьому вивчати те, про що ти пишеш - це позитивний момент. Окрім того, мені видавалась важливою і функція збереженння мови: якщо в україномовній вікіпедії стаття краща, ніж у російськомовній, то українці читатимуть її, а не російськомовну.
Завдяки ж білоруськомовній вікі я і вивчив білоруську мову - я редагував статті, а мене виправляли, а я робив висновки щодо своїх помилок.
Деякі узагальнення:
україномовна вікі: деяка хаотичність, анархізм, демократичність учасників.
білоруськомовна клясична: компактна, майже "родинна" атмосфера: постійні учасники знають один одного. Вікі має виразний ухил до культурної, краєзнавчої, історичної тематики. Іншими словами, є перекос в цю сторону, не вистачає статей про сучасність. такий собі музейчик. Втім, якість матеріялу доволі висока, в цілому. Є і "великолитовські" віджиги. :) Що цікаво, існує доволі жорстка ліцензійна політика щодо файлів - в україномовній вікіпедії де-факто пірацтва повно. :)
російськомовна вікі: демократія для своїх. Дуже жорстка політика щодо особистої сторінки учасника. Моя сторінка там і нині заблокована. Ну не подобається їм юзербокс "етат пользаватєль помніт подвіґ украінскіх солдат" - щодо першої галицької дивізії. Хоча ж існує аналогічний щодо ЧА... Втім, я, зрештою, просто закинув туди фотку, де я і Тягнибок поруч. :) Не придерешся. :-)
Чому я зрештою розчарувався у вікі?
1. Знання самі по собі не є ані хорошим, ані поганим. Головне - які з них людина робить висновки.
2. Є ефективніші, ніж вікіпедія засоби пропаганди.
3. Вікі базується на ліберальному в своїй основі світогляді.
4. "Нейтральна точка зору" - це маячня. Такого не існує в природі. Нейтральність досягається шляхом подачі різних точок зору, а не за рахунок усереднення.
5. Українська вікі більш демократична (=більш наближена до стандартів вікі-ідеології) ніж російська. Як результат, ми публікуємо більше їхньої, московської позиції з ключових питань, ніж ми можемо пропихнути нашої у російськомовну.
6. "Вікімедія Україна" - є відділенням глобального фонду "Вікімедія". З моєї точки зору, це мала би бути організація, що орієнтована на захист українських інтересів і відстоювання української позиції.
Висновок: писати в українську вікі сенс є, але є й ефективніші засоби пропаганди українства.
Одні статті номінують на вилучення (чого варто, наприклад, те, що статя про Олену Білозерську тиждень голосувалась, щодо вилучення через "незначимість" її ососби), а инші по справжньому незначимі висять роками і жодному адміністратору нема до них діла.
(з зацемак вікі-ідэаліста :))
Чалавек - ён "нянэўтральны" па сваёй прыродзе.
Якія мееш на ўвазе?
За рік отаке назбиралось: http://uk.wikipedia.org/wiki/Користувач:Vasyl`_Babych/Публікації
Публікації про вікіпедію
Таке саме становище у Вікіпедії. До речі — істина тут встановлюється шляхом консенсусу учасників, тому на мій погляд, чим більше читачів газет, у які ви дописуєте будуть уміти редагувати вікіпедію, тим краще. Напишіть про це статтю. За основу можете взяти http://wikimediaukraine.wordpress.com/2011/11/09/invitation/
Re: Публікації про вікіпедію
а отут я з вами категорично не погоджуюсь. За моїм досвідом, прибічники цієї "партії" — читачі цих газет — мають антидемократичні, антиліберальні, антитолерантні погляди. Тобто, проти саме тих поглядів, на яких тримається Вікіпедія: демократичне розв'язання важливих питань, ліберальне слідування встановленим правилам, та терпимість до думок інших.
Кількість реально активних редакторів у Вікіпедії, які насправді беруть участь в суспільному житті Вікіпедії (голосування в номінаціях користувачів та статей, тощо), здається, не перевищує 100-200 чоловік.
Раптова поява сотні-іншої згуртованих, цілєспрямованих, вмотивованих прибічників однієї "партії", які розглядають, до того ж, Вікіпедію, як майданчик для пропаганди ідей, матиме для проекту вкрай негативні наслідки.
З цим би ще можна було б якось миритись, сподіватись на поступову модерацію поглядів цих активістів, якби "партія" не була трестом, начальство якого не в Україні.
Я вважаю, що раптове привернення уваги до проекту з боку ідейних прибічників "партії"—треста для Вікіпедії не дуже бажане.
Edited at 2012-02-16 10:22 pm (UTC)
Re: Публікації про вікіпедію