?

Log in

No account? Create an account
чб

Блоґ Василя Бабича

Націонал-лібералізм та еволюція

Previous Entry Share Next Entry
Вікіпедія
чб
vasyl_babych

Маю настрій поговорити трохи про вікіпедію, викласти свої думки. 
Для початку, трохи статистики: В цілому у всіх проектах Вікімедії маю 10 170 правок. З них:

україномовна вікіпедія - 4118
вікіпедія клясичним правописом білоруської - 4060
російськомовна вікіпедія - 531
вікісховище (завантаження файлів) - 484
англомовна вікі - 342
німецькомовна - 114
далі - менше. :-)

Маю вибрані статті: про перемогу партії на Тернопільщині у 2009 (українською), про саму партію (білоруською, клясичним правописом). Також маю добру статтю про відомого відморозка - теж білоруською, теж клясичним правописом. 

Також я є співзасновником Вікімедії Україна. Після заснування української Вікімедія. Травень 2009.На фото справа я - крайній справа :-) Вікімедіа Ураїна заснували у травні, але вже у вересні я написав заяву про вихід, через чвари в організації. 

Вікіпедія дозволяє людині писати статті і при цьому вивчати те, про що ти пишеш - це позитивний момент. Окрім того, мені видавалась важливою і функція збереженння мови: якщо в україномовній вікіпедії стаття краща, ніж у російськомовній, то українці читатимуть її, а не російськомовну. 

Завдяки ж білоруськомовній вікі я і вивчив білоруську мову - я редагував статті, а мене виправляли, а я робив висновки щодо своїх помилок. 

Деякі узагальнення:

україномовна вікі: деяка хаотичність, анархізм, демократичність учасників. 

білоруськомовна клясична: компактна, майже "родинна" атмосфера: постійні учасники знають один одного. Вікі має виразний ухил до культурної, краєзнавчої, історичної тематики. Іншими словами, є перекос в цю сторону, не вистачає статей про сучасність. такий собі музейчик. Втім, якість матеріялу доволі висока, в цілому. Є і "великолитовські" віджиги. :) Що цікаво, існує доволі жорстка ліцензійна політика щодо файлів - в україномовній вікіпедії де-факто пірацтва повно. :)

російськомовна вікі: демократія для своїх. Дуже жорстка політика щодо особистої сторінки учасника. Моя сторінка там і нині заблокована. Ну не подобається їм юзербокс "етат пользаватєль помніт подвіґ украінскіх солдат" - щодо першої галицької дивізії. Хоча  ж існує аналогічний щодо ЧА... Втім, я, зрештою, просто закинув туди фотку, де я і Тягнибок поруч. :) Не придерешся. :-)

Чому я зрештою розчарувався у вікі?

1. Знання самі по собі не є ані хорошим, ані поганим. Головне - які з них людина робить висновки. 
2. Є ефективніші, ніж вікіпедія засоби пропаганди. 
3. Вікі базується на ліберальному в своїй основі світогляді. 
4. "Нейтральна точка зору" - це маячня. Такого не існує в природі. Нейтральність досягається шляхом подачі різних точок зору, а не за рахунок усереднення. 
5. Українська вікі більш демократична (=більш наближена до стандартів вікі-ідеології) ніж російська. Як результат, ми публікуємо більше їхньої, московської позиції з ключових питань, ніж ми можемо пропихнути нашої у російськомовну. 
6. "Вікімедія Україна" - є відділенням глобального фонду "Вікімедія". З моєї точки зору, це мала би бути організація, що орієнтована на захист українських інтересів і відстоювання української позиції. 

Висновок: писати в українську вікі сенс є, але є й ефективніші засоби пропаганди українства. 


  • 1
А ще у україномовній Вікі - вибірковий підхід до номінування статей на вилучення через їхню незначимість.
Одні статті номінують на вилучення (чого варто, наприклад, те, що статя про Олену Білозерську тиждень голосувалась, щодо вилучення через "незначимість" її ососби), а инші по справжньому незначимі висять роками і жодному адміністратору нема до них діла.

Не вистачає нам такого, як національна солідарність. :)

Дзякуй. Сорамна прызнацца, але я нават не ведаў аб беларускамоўнай Вікапедыі.

Недахоп твайго пункту гледжаньня ў тым, што ты разглядаеш Вікіпэдыю як інструмэнт прапаганды.

(з зацемак вікі-ідэаліста :))

Ну дык прапагандай займаюцца так ці інакш усе, толькі некаторыя гавораць аб гэтым адкрыта, а іншыя маўчаць. :)
Чалавек - ён "нянэўтральны" па сваёй прыродзе.

Наконт больш эфэктыўных мэтадаў прапаґанды зацікавіў! :)
Якія мееш на ўвазе?

Ну, майже рік тому вийшла друком моя перша стаття у газеті "Всеукраїнське об'єднання Свобода". Наклад газети: 20 000 - стабільно, щотижня, і декілька сот (!) тисяч (аж до мільйону в передвиборчий період) безкоштовного варіянту.

За рік отаке назбиралось: http://uk.wikipedia.org/wiki/Користувач:Vasyl`_Babych/Публікації

Публікації про вікіпедію

У когось з класиків зустрічав: «українці — це 20 мільйонів анархістів-махновців». Мабуть це і дозволяло нам виживати (захищатися) в роки лихоліть. Онак це ж і заважило від оборонної позиції переходити в наступальну — спочатку мовчки терпимо, потім виганяємо ворога за межі хутора і повертаємося під спідниці до своїх жінок, замість того, щоб зайняти ворожу територію і насадити йому свої порядки.

Таке саме становище у Вікіпедії. До речі — істина тут встановлюється шляхом консенсусу учасників, тому на мій погляд, чим більше читачів газет, у які ви дописуєте будуть уміти редагувати вікіпедію, тим краще. Напишіть про це статтю. За основу можете взяти http://wikimediaukraine.wordpress.com/2011/11/09/invitation/

Re: Публікації про вікіпедію

>>> чим більше читачів газет, у які ви дописуєте будуть уміти редагувати вікіпедію, тим краще. Напишіть про це статтю

а отут я з вами категорично не погоджуюсь. За моїм досвідом, прибічники цієї "партії" — читачі цих газет — мають антидемократичні, антиліберальні, антитолерантні погляди. Тобто, проти саме тих поглядів, на яких тримається Вікіпедія: демократичне розв'язання важливих питань, ліберальне слідування встановленим правилам, та терпимість до думок інших.

Кількість реально активних редакторів у Вікіпедії, які насправді беруть участь в суспільному житті Вікіпедії (голосування в номінаціях користувачів та статей, тощо), здається, не перевищує 100-200 чоловік.

Раптова поява сотні-іншої згуртованих, цілєспрямованих, вмотивованих прибічників однієї "партії", які розглядають, до того ж, Вікіпедію, як майданчик для пропаганди ідей, матиме для проекту вкрай негативні наслідки.

З цим би ще можна було б якось миритись, сподіватись на поступову модерацію поглядів цих активістів, якби "партія" не була трестом, начальство якого не в Україні.

Я вважаю, що раптове привернення уваги до проекту з боку ідейних прибічників "партії"—треста для Вікіпедії не дуже бажане.

Edited at 2012-02-16 10:22 pm (UTC)

Re: Публікації про вікіпедію

Дякую за цінну ідею! :)


  • 1